Krzyż Narodowych Sił Zbrojnych odsłonięto na grobie kapitana Kazimierza Jurkiewicza
Nieznany epizod w życiorysie legendarnego Kapitana - komendanta "Daru Pomorza" (1953 - 1977) Kazimierza Jurkiewicza.
Odnaleziono dokument, z którego wynika, że w okresie okupacji był żołnierzem podziemnych Narodowych Sił Zbrojnych. Dzisiaj na grobie Kapitana na Cmentarzu Witomińskim odsłonięto krzyż NSZ.
O fakcie udziału kapitana Jurkiewicza w działalności podziemia niepodległościowego nie wiedziała nawet najbliższa rodzina. Nie ma o tym wzmianki w oficjalnych biogramach, Kapitan nigdy o swojej podziemnej działalności nie wspominał. W realiach PRL-u prawda taka mogła być realnie niebezpieczna.
W imieniu władz Uczelni w uroczystości udział wzięli: Prorektor ds. Kształcenia Uniwersytetu Morskiego w Gdyni dr hab. Sambor Guze, prof. UMG, Kustosz Sali Tradycji Pani mgr Joanna Stasiak, Kompania Reprezentacyjna UMG wraz z pocztem sztandarowym Uczelni.
W ceremonii udekorowania krzyżem NSZ grobu uczestniczyli: córka Kapitana Małgorzata Łobodzińska-Jurkiewicz i syn Andrzej Jurkiewicz z rodzinami, poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej nr 39 im. Kazimierza Jurkiewicza, przedstawiciele Związku Żołnierzy NSZ, dwaj byli komendanci "Daru Młodzieży" Ireneusz Lewandowski i Marek Menke.
Szczegóły udziału kpt. ż.w. Kazimierza Jurkiewicza w konspiracji niepodległościowej wciąż pozostają nieznane.
Tekst: Aleksander Gosk