Przedstawiciele władz UMG gośćmi "Morskich inspiracji..." - wydarzenia zorganizowanego przez I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tczewie

Przedstawiciele władz UMG gośćmi "Morskich inspiracji..." - wydarzenia zorganizowanego przez I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tczewie

30 stycznia 1920 roku Tczew oficjalnie powrócił do Polski. Symbolicznego przyłączenia, na mocy Traktatu Wersalskiego, dokonywali żołnierze Frontu Pomorskiego pod dowództwem gen. Józefa Hallera. Dokładnie w tym samym roku na mocy rozkazu gen. Józefa Leśniewskiego powołano Szkołę Morską, na której siedzibę wyznaczono Tczew.

W uroczystościach upamiętniających wydarzenia sprzed 105. lat pod nazwą „Morskie inspiracje…” zorganizowanych przez I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tczewie z siedzibą w pierwszym budynku Szkoły Morskiej, uczestniczyli JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, Dziekan Wydziału Nawigacyjnego dr hab. inż. Tomasz Neumann, prof. UMG, Dziekan Wydziału Elektrycznego dr hab. inż. Piotr Jankowski, prof. UMG oraz Dziekan Wydziału Mechanicznego prof. dr hab. inż. Andrzej Miszczak, a także delegacja studentów Uczelni.

Tego dnia JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit wygłosił wykład okolicznościowy pod tytułem „Kilka luźnych refleksji na temat wybranych epizodów z historii odkryć geograficznych”, w którym nawiązał do ważnych faktów historycznych kształtujących dzisiejszą żeglugę morską. Pan Rektor w swoim wystąpieniu przypomniał, że to właśnie w Tczewie, w budynku dawnej żeńskiej szkoły średniej w Tczewie, dzisiaj I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tczewie, kształtowało się polskie szkolnictwo morskie i rozpoczęła się historia najstarszej uczelni morskiej w kraju, która od 1930 roku ma swoją siedzibę w Gdyni.

JM Rektor przywołał również sylwetki wybitnych pierwszych wykładowców Szkoły Morskiej w Tczewie, a także pracowników Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, którzy są absolwentami I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Tczewie m.in. Dziekana Wydziału Nawigacyjnego oraz Dyrektora Działu Armatorskiego i Praktyk Morskich.

O piękną oprawę uroczystości zadbała młodzież z I LO, która przygotowała bardzo bogatą część artystyczną, w której nie zabrakło morskich inspiracji.

Po zakończonej części oficjalnej JM Rektor zwiedził wystawę pod tyłem „Z Tczewa na morza i oceany świata” obrazującą wspólne korzenie oraz wieloletnią współpracę I LO oraz Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, a także sylwetki wybitnych pracowników i absolwentów naszej Uczelni, a także  zasłużonych Tczewian. 

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

Z. Szwedek-Kwiecińska / M. Kołodziejczak
30.01.2025